Zpět na aktivity školy za školní rok 2016/2017

Aktivity školy v březnu 2016/2017

.

SBĚRATELÉ KOSTÍ

Skupina studentů žateckého gymnázia měla 30.3. 2017 díky prof. Koníčkové možnost zúčastnit se zajímavého workshopu v Hrdličkově muzeu člověka. To je univerzitní muzeum, které je součástí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Má velmi zajímavé sbírky, které ukazují vývoj člověka jednak jako živočišného druhu a jednak jako jedince, který se proměňuje od narození (vlastně ještě před narozením v těle matky) až do smrti (a vlastně i po smrti, kdy se jeho tělesná schránka promění v holé kosti nebo jinak – např. v mumii). Kromě sbírek může muzeum nabídnout různé workshopy. Ten, který měla rezervovaný naše skupina studentů, se jmenoval Sběratelé kostí. Dozvěděli jsme se úžasné věci z oboru antropologie: o stavbě lidské kostry (sami jsme si ji mohli zkusit složit), o stopách různých nemocí a zranění na kostech, o změnách, které na lidských kostech probíhají, o rozdílech mezi kostmi lidí mladých a starých, mezi kostrou žen a mužů. Prohlédli jsme si samozřejmě i expozici v muzeu a všem, kteří při pohledu na kosti neomdlévají, bychom rozhodně doporučili, aby se jeli do Hrdličkova muzea podívat. Antropologie je ohromně přitažlivý vědecký obor!

Markéta Jamoborová

Sběratelé kostí .

ARS POETICA - PUŠKINŮV PAMÁTNÍK

Naše škola se každoročně zapojuje do soutěže „ARS Poetica - Puškinův památník“, ve které je velice úspěšná. Ani tento rok tomu nebylo jinak.

Soutěží zde mezi sebou žáci základních i středních škol. Jejich úkolem je ohromit porotu pěveckými či divadelními výkony. Potkáme se zde jak se sólovými přednesy, kde bývá konkurence velmi vysoká, tak s kolektivními vystoupeními. Vše se samozřejmě odehrává v ruském jazyce.

Dne 29.3.2017 žáci třídy septimy (konkrétně Eliška Floriánová, Gabriela Hrehorovská, Aneta Skuhrová, Kateřina Tesařová, Lukáš Masopust, Petr Kutil, Radek Toth a Tomáš Zugar – pod vedením pí. prof. Márie Zajícové) vystoupili s pohádkou Царевна Лягушка (Carevna Ljaguška) v okresním kole soutěže v ZUŠ v Lounech. Z Loun naše škola odjížděla s prvním místem a postupem do krajského kola. Aby těch úspěchů nebylo málo, obsadili jsme nejen 1. místo v kategorii kolektivů, ale také v kategorii sólového vystoupení. O to se zasloužila Eliška Floriánová se svým přednesem Бага́ж od Самуилa Маршакa (Samuila Maršaka).

V úterý 4.4.2017 předvedli studenti septimy svoji pohádku v krajském kole v Litoměřicích v Divadle K.H.Máchy. Opět se umístili na postupovém prvním místě. Nesmíme ještě zapomenout zmínit jedno výjimečné ocenění, které bylo uděleno Tomáši Zugarovi za excelentní herecký výkon v roli žáby.

Celostátní kolo soutěže se bude konat v červnu v Praze.

ARS Poetica - Puškinův památník
.

STUDENTI Z REICHENBACHU OPĚT NAŠIMI HOSTY

Týden před jarními prázdninami se uskutečnil tradiční výměnný pobyt s gymnáziem v Reichenbachu, s nímž má naše škola partnerské vztahy již téměř padesát let. Zatímco v roce minulém navštívili žatečtí studenti Sasko, letos jsme my uvítali v našich domovech své německé vrstevníky. Podstatou pobytů ovšem není jen nahlédnutí do života hostitelské rodiny a školního systému souseda, ale také bohatý společný program. A tak ihned po úterním příjezdu našich hostí následovala prohlídka královského města Žatce včetně Chrámu chmele a piva, podvečer a večer pak zase patřil seznamovacím a teambuildingovým aktivitám, které probíhaly hned ve třech jazycích. Došlo také na tanec. Celý večer byl k dispozici bufet překypující domácími dobrotami, hladem tedy nikdo netrpěl. Ve středu jsme všichni vyrazili do Prahy, a jelikož nám počasí opravdu přálo, mohli jsme společně obdivovat památky této historické metropole, jakožto i přírodní krásy Šáreckého údolí. Po večerním návratu do Žatce došlo opět na mezinárodní hry, klábosení a zpěv. Prahou však toulky českou zemí neskončili. Čtvrtečního rána vyjel autobus se studenty znovu, tentokrát do čtvrtého nejlidnatějšího města Plzně. Prohlídka plzeňského pivovaru nám dala možnost podívat se na výrobu tradičního ležáku. Po dobrém obědě se konala interaktivní prohlídka města, která nám ukázala Plzeň zase trochu jinak. Celé páteční dopoledne byly vytvářeny prezentace, ve kterých jsme shrnuli pobyt, následovalo loučení a odjezd našich přeshraničních přátel. Za všechny zúčastněné bych si dovolil zhodnotit projekt jako velmi podařený. Nejen že jsme si procvičili němčinu, navázali jsme ale také kontakty s lidmi, kteří sice mluví jinou řečí, ale jinak s námi mají mnoho společného.

Za všechny zúčastněné

Jiří Vízner