Zpět na aktivity školy za školní rok 2015/2016

Aktivity školy v červnu 2016/2017

.

JAK SE DAŘILO ZEMĚPISCŮM – GEOGRAFŮM GYMNAZIA V ŽATCI NA SOUTĚŽÍCH VE ŠKOLNÍM ROCE 2016/2017.

Ani 22. ročník vědomostní soutěže Eurorebus, která začíná každý školní rok koncem září a končí začátkem června, nebyl o nic méně úspěšný než v předešlých letech.

V letošním školním roce se soutěže zúčastnily 4 školní třídy – tercie, kvarta, 2. ročník a septima.

Všichni se probojovali do krajského kola, které se konalo 22. 4. 2017 v Ústí nad Labem a zahrnovalo nejen Ústecký, ale i Liberecký kraj. V soutěži školních tříd získali studenti kvarty 1. místo a další postupové umístění do celostátního finále si vybojovala třída septima.

V soutěži jednotlivců se na 1. místo probojoval v silné konkurenci Jiří Vízner ze septimy. Do celostátního finále postoupily 2 školní třídy a 1 student v soutěži jednotlivců. Nejlepšího umístění v celostátním finále dosáhl v soutěži jednotlivců v kategorii středních škol Jiří Vízner, který skončil na velmi pěkném 13. místě.

Reprezentanti jednotlivých tříd jsou:

V soutěžní kategorii ZŠ O2: studenti tercie – Filip Geissel, Matěj Sulík, Tomáš Hrdina a studenti třídy kvarty – Tereza Iblová, Lukáš Trykar a Jakub Kuffa.

V kategorii středních škol to byli studenti třídy septimy – Jiří Vízner, Jakub Rubeš , Jan Hänel a Matěj Sekret a 2. ročník reprezentovali - Matěj Libertin, Pavla Kuderová a Sabina Seidlová.

I účast v zeměpisné olympiádě nebyla pro studenty našeho gymnázia neúspěšná - naopak. V okresním kole kategorie A – pěkné 3. místo obsadil Jan Karas /prima/, v kategorii C vybojoval 1. místo na okrese i v kraji Matěj Sulík /tercie/ a postoupil do celostátního finále, kde se umístil na pěkném 19. místě.

V kategorii středních škol v okresním kole získal 1.místo Jiří Vízner /septima/, 3. místo Jiří Franče /3.ročník/. Jiří Vízner se v krajském kole umístil na 4. místě.

Všem studentům, kteří úspěšně reprezentovali naše gymnázium v zeměpisných soutěžích patří velké poděkování!

Dagmar Vlčková

Jak se dařilo  zeměpiscům – geografům Gymnazia v Žatci na soutěžích ve školním roce 2016/2017.

CYKLOKURZ

Letošní cyklokurz v termínu 12.-16. 6. měl štěstí na překrásné počasí, což výrazně umocnilo celkový dojem z pobytu v kempu Borný u Máchova jezera. Osvědčený program kombinující cykloturistiku s teambuildingem, závodem v orientačním běhu a triatlonem, byl frekventanty oceněn, stejně jako vybraná destinace. Za vydařený kurz patří poděkování všem účastníkům a je škoda, že výsledný uspokojivý pocit je pokažen pro nás nepochopitelnou reakcí rodiče, který místo poděkování za nadstandardní péči, čas a finanční příspěvek poskytnutý jeho zraněnému dítěti, měl vůči našemu přístupu výhrady, z čehož pro nás do budoucna plyne poučení odesílat každého zraněného frekventanta na náklady rodičů rovnou domů.

Jan Balon, vedoucí kurzu

cyklokurz

TERCIÁNI V BLUDIŠTI

14. 6. 2017 ve tři hodiny ráno se třída tercie vydala do Ostravy na natáčení televizní soutěže Bludiště.

Terciáni si už ve škole zvolili čtyřčlenný tým (Barbora Belanová, Tomáš Hrdina, Dennis Khol, Magdaléna Kuffová), který má v soutěži ukázat vědomostní znalosti a také fyzickou zdatnost. Soutěžní družstvo si muselo vymyslet název a nacvičit tzv. vizitku. Naše družstvo se pojmenovalo podle kapitána Tomáše Hrdiny – Hrdinové. Vizitku jsme vymýšleli dva týdny před soutěží, podílelo se na ní 11 terciánů, ale největší zásluhu má Matěj Sulík a významnou roli hraje maskot Gymplman.

Do Ostravy jsme přijeli s dostatečným předstihem a do první soutěže jsme šli sice unavení, ale s nadšením. Všichni jsme doufali, že družstvo červených Hrdinů zvítězí. Přání se nám splnilo, naši Hrdinové se opravdu vyznamenali a vyhráli.

V závěru hry si Bára, Dennis, Tomáš a Majda museli poradit s balancovníkem, což nebylo vůbec jednoduché. Jak jejich zápolení dopadlo, můžete vidět na podzim na programu ČT :D v soutěži Bludiště (přesné datum ještě není známo).

Vzhledem k tomu, že jsme vyhráli, druhý den jsme šli do studia znovu. Naši červení už byli zkušení, takže měli malou výhodu. Modří z Ostravy – Poruby byli vyrovnaným soupeřem, napětí ve studiu by se dalo krájet. Našemu týmu se i tentokrát dařilo a díky rychlému rozřešení tajenky opět vyhráli. Kapitán Tomáš byl v tajence opravdu dobrý, dvakrát uhádl tajenku z první nápovědy, moderátor Roman Pastorek mu dokonce řekl, že příště žádné indicie nedostane, jelikož asi umí věštit.

Hrdinové tedy postoupili do třetího kola; podle pravidel soutěže již posledního. Třetí kolo bylo velmi zajímavé, naše družstvo s velkým náskokem vedlo, ale o vítězství nakonec rozhodla tajenka. K jejímu vyřešení dostávají družstva různé indicie a snaží se uhodnout předmět, osobu, stát apod. Za tajenku tým dostane patnáct bodů. Naše družstvo celé třetí kolo vedlo, ale v tajence byli ve třetím kole rychlejší soupeři ze Šilhéřovic, takže jsme prohráli. Nakonec nám to vůbec nevadilo, jelikož družstvo, které prohraje, získává trička s logem Bludiště a navíc se může pokusit o získaní bludišťáka tzv. tygřím skokem.

Na celkovém úspěchu se podíleli studenti tercie v hledišti, neboť udělali Hrdinům příjemnou atmosféru. Fandění, pochvalné volání, držení se za ruce v napínavých chvílích našim červeným dodávalo sebevědomí a jistotu. Celá třída byla nadšená nejen z toho, že jsme byli do soutěže pozváni, ale navíc jsme mohli být součástí natáčení a nahlédnout do zákulisí televizní tvorby. Náš zážitek byl umocněn dvojí výhrou červeného týmu.

Žatecké gymnázium v Bludišti nezabloudilo, ale skvěle zabodovalo!

K. Kuffová a L. Kafková

Terciáni v Bludišti