Zpět na aktivity školy za školní rok 2017/2018

Aktivity školy v dubnu 2017/2018

ROBOTICKÝ DEN 2018

Šest studentů z Gymnázia Žatec se v sobotu 9. 6. 2018 zúčastnilo 15. ročníku mezinárodní soutěže v robotice, která probíhá v Praze na Vyšehradě. Mezi soutěžící z Polska, Slovenska, Německa, Kypru a dalších zemí se velmi aktivně zařadily tři týmy našeho gymnázia.

Týmy byly složeny vždy ze dvou studentů a musely si vymyslet originální jména, v našem případě KaMaXD, NSR a Jahoďáci.

Na robotickém dni bylo několik typů soutěží. Dívčí tým KaMaXD soutěžil v kategorii Linefollower, kde musel robot sledovat čáru a překonávat překážky na dráze. Další dva týmy se pokusily zachránit medvěda v soutěži Bear rescue, při čemž roboti museli projet bludištěm, najít plyšového medvěda, chytit ho a odvézt zpátky na start. Bohužel toto se nepovedlo ani týmu NSR, ani Jahoďákům.

KaMaXD si vedla o něco lépe a dostala se do čtvrtého kola, které se konalo v neděli 10. 9. Čtvrtým kolem už tento tým neprošel, ale i tak naše týmy v pozici nováčků na soutěži velice příjemně překvapily.

Všichni soutěžící si odvezli žlutá trička, nové zkušenosti a hlavně spoustu nadšení do dalšího ročníku.

Magdaléna Kuffová

Robotický den 2018

Veletrh vědy v Letňanech

7. 6. 2018 se v Praze Letňanech konal Veletrh vědy, na kterém byly netradičním způsobem představeny různé obory Akademie věd ČR. Zajímavě a atraktivně zde byla předváděna fyzika, biologie, chemie a další.

Naši studenti kvarty a septimy se zúčastnili programu Úžasného fyzikálního divadla – Vidět zvuk, slyšet světlo a panelové diskuze – Léčba 21. století, kterou uváděl Václav Moravec. Ve volných chvílích měli studenti prostor navštívit stánky oborů, které je zajímají, a vyzkoušet si tak spoustu pokusů, jež jednotlivé ústavy nabízely.

K. Kuffová

Veletrh vědy v Letňanech

PO STOPÁCH ATENTÁTU NA HEYDRICHA

6. 6. 2018 se studenti septimy a 3. ročníku vydali na exkurzi do Národního památníku hrdinů heydrichiády, což znamená, že navštívili pravoslavný chrám sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze. Zde viděli prostory krypty, kde se parašutisté schovávali, a následně si prohlédli samotný kostel, v němž si připomněli události z června 1942, které znají z hodin dějepisu a které je možné vidět ve filmech Atentát a Anthropoid.

Druhá část exkurze pokračovala v Lidicích. Muzeum Lidic studenty podrobně seznámilo s příběhem vesnice, která byla 10. 6. 1942 vyhlazena. Procházkou po pietním místě bývalých Lidic se ještě umocnil prožitek a v mnohých zanechal nesmazatelnou stopu.

K. Kuffová

Po stopách atentátu na Heydricha

STUDENTI V SÍDLE EVROPSKÉHO PARLAMENTU

Dne 30. května odjeli někteří studenti septimy žateckého gymnázia na Evropské setkání mládeže, které se konalo od 1. do 2. června ve Štrasburku. Akce se zúčastnilo 10 studentů, kteří byli doprovázeni třídní učitelkou Lenkou Kafkovou. Studenti navštívili řadu tematicky zaměřených seminářů, od celkového fungování evropského parlamentu až po umělou inteligenci v moderní společnosti a zároveň měli možnost zhlédnout simulované jednání evropského parlamentu. Vše probíhalo v angličtině, zájemci měli možnost využít simultánní překlad do francouzštiny či němčiny. Součástí celé akce byl také benefiční koncert pro účastníky setkání, který byl ideální příležitostí pro seznámení se s dalšími zahraničními studenty. Evropské setkání mládeže probíhá jednou za dva roky. Je to skvělá příležitost pro výměnu názorů na fungování EU a budoucnost Evropy. Všude panovala velmi pozitivní atmosféra, další setkání ve Štrasburku za dva roky si rozhodně nenechte ujít.

Studenti v sídle Evropského parlamentu