Zpět na aktivity školy za školní rok 2018/2019

Aktivity školy v květnu 2018/2019

Jak bylo na exkurzi v harrachovské sklárně, hornickém muzeu a u Mumlavských vodopádů?

31. května 2019 se žáci tříd kvinty a sekundy spolu s paní profesorkou Vlčkovou a Koníčkovou vypravili na exkurzi do města Harrachova, které se nachází ve východní části libereckého kraje. Tam navštívili nejstarší českou sklárnu. Sklárna vznikla již na počátku 18. století a její produkce byla ze začátku ovlivněna hlavně doznívajícím barokem a rokokem. Od roku 1851 se výrobky z této sklárny pravidelně objevovaly na Světových výstavách a často byly díky skvělému provedení a zajímavým nápadům obdařeny těmi nejvyššími cenami. I v současnosti si harrachovská sklárna ponechává vazbu na svou tradici a zaměřuje se výhradně na ruční výrobu, kterou si žáci mohli hodně zblízka sami prohlédnout.

Následně se podívali také do hornického muzea, kde se nacházely například ukázky minerálů z fluoritových ložisek, nástroje těžby i mapy a fotografie práce ve zdejším ložisku. Prošli si i jeden kilometr dlouhou prohlídkovou štolu, kde jim byly alespoň vzdáleně přiblíženy podmínky, ve kterých museli horníci pracovat ještě do r. 1992, kdy byl důl uzavřen a uzpůsoben účelu prohlídek.

Samozřejmě si nenechali ujít ani pohled na Mumlavský vodopád nacházející se kousek za Harrachovem, který je vysoký téměř 10 metrů. Patří mezi nejmohutnější vodopády České republiky, a proto se také řadí k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším vodopádům v Čechách.

Ke gymnáziu se třídy vrátily až pozdě odpoledne. Cesta byla sice dlouhá, ale stálo to za to a všichni si exkurzi velmi užili.

Barbora Belanová, kvinta

Jak bylo na exkurzi

Hodnocení kombinovaného sportovního kurzu – Chorvatsko (Biograd na Moru)
9. - 17. 5. 2019

Ve spolupráci s agenturou Active guide, s níž spolupracujeme již několik let, jsme strávili opět několikadenní pobyt v kempu Soline v Biogradu na Moru, kde probíhal program výuky jízdy na kajaku a surfu doprovázený team buildingem. I letošní nabídka byla rozšířena o možnost cykloturistiky po překrásných scenériích přímořské krajiny. Zajímavým programem bylo i lezení a trekking v národním parku Paclanica s následnou zastávkou v Zadaru.

Varianta bydlení v poměrně zánovních mobilhomech se sociálním zařízením a vlastní stravou, je optimálním řešením přímořského pobytu, jenž je vedle nabízeného programu značnou měrou ovlivňován počasím, které bylo letos dosti nevydařené. Přesto se podařilo naplnit program cele, takže frekventanti získali mnoho nových poznatků, prožitků, jež je nepochybně budou provázet a ovlivňovat i v letech budoucích.

Za aktivní přístup a velice příjemný kurz patří poděkování všem frekventantům, instruktorům a mým kolegům.

J. Balon, vedoucí kurzu (7.6.2019)

Hodnocení kombinovaného sportovního kurzu – Chorvatsko

Diskuse s poslankyní Evropského parlamentu

Dne 10. května 2019 se konala na naší škole veřejná diskuse s poslankyní Evropského parlamentu – Ditou Charanzovou. Diskuse se účastnili nejen studenti Gymnázia, ale i studenti Obchodní akademie, Střední odborné zemědělské školy a Soukromé obchodní akademie v Žatci. Europoslankyně Dita Charanzová nám vysvětlila chod parlamentu v Bruselu a seznámila nás s populárními tématy jako např. polské maso, pomazánkové máslo, hrozba svobody internetu - článek 13, elektromotory, Brexit, studium v zahraničí a další. Paní Charanzovou doprovázel Martin Hlaváček – ekonom, člen hnutí ANO 2011.

Kamila Slámová

Diskuse s poslankyní Evropského parlamentu

Třetí „Noc literatury“ 2019

9. května 2019 jsme v rámci projektu „Noc literatury“ uspořádali doprovodný program „Teenegenoc“ ve spolupráci s městskou knihovnou.

Od 17:00 do 19:00 se studenti, knihovnice, profesoři a veřejnost zapojili do čtení české a světové literatury. Výběr titulů nebyl jednoduchý a byl ponechán na studentech, kteří využili jednu z knihoven v učebně č. 41, ba někteří donesli své knihy s oblíbenou fantasy tematikou.

Z. Honsová

Třetí „Noc literatury“ 2019