Zpět na aktivity školy za školní rok 2016/2017

Aktivity školy za leden 2016/2017

.

Dvojnásobný triumf plaveckých družstev našeho gymnázia na mistrovství ČR

Dne 21.1.2017 se v Litoměřicích konalo republikové finále v plavání středních škol.

Do zápolení nejlepších středoškolských plaveckých kolektivů se jako vítěz KF nominovalo chlapecké družstvo našeho gymnázia ve složení: Dvořák, Červenka, Urban F. Urban T., Haišman a Voráč. Překvapivě na základě dodatečné nominace si svou účast na republikovém šampionátu vybojoval také dívčí kolektiv naší školy ve složení: Halvátová, Pabiánová, Hrdinová, Svěcená, Haišmanová, Pohoriljak a Červenková.

Oběma plaveckým družstvům se v konkurenci 11 týmů v kat. dívek a 7 týmů v kat. chlapců mimořádně dařilo a oba naše celky získaly titul přeborníka ČR. Naše děvčata získala mistrovský titul s výrazným náskokem 23 bodů před stříbrnými děvčaty z Nového Jičína a bronzovým kolektivem ze Znojma. Chlapeckému družstvu naší školy se mistrovským titulem před druhými chlapci z Nového Jičína (náskok 11b.) třetími plavci z Náchoda podařilo navázat na titul z rep. šampionátu z r. 2014.

Základ konečného triumfu obou našich plaveckých kolektivů byl položen již úvodními štafetami 6x50 VZ, ve kterých se, stejně jako v závěrečných polohových štafetách, podařilo oběma našim kolektivům zvítězit. Individuálními výkony se velkou měrou o konečný týmový úspěch následně zasloužili také vítězové jednotlivých disciplín: Lucie Svěcená (50 M), Ella Pohoriljak (50 Z), Dominik Červenka (50 P) a Stanislav Voráč (50 VZ)

Také ostatní naši plavci se v konkurenci nejlepších z celé ČR neztratili: 2. Tomáš Urban (50Z), 3. Jakub Dvořák (50 M), 4. Filip Urban (50 VZ) a shodně na svých tratích 6. Radana Halvátová (50 M), Jana Haišmanová (50 Z), Denisa Hrdinová (50 P) a Ráchel Pabiánová (50 VZ).

Poděkování za skvělé sportovní výkony a vzornou reprezentaci naší školy a Ústeckého kraje patří nejen našim plavcům, ale také trenérům žateckého plaveckého oddílu, kde se naši mladí plavci připravují.

Pavel Baroch

Dvojnásobný triumf plaveckých družstev našeho gymnázia na mistrovství ČR
.

GYMNÁZIUM VYTÁHLO SVÉ TRUMFY

Odpoledne 11. ledna proběhl na našem gymnáziu den otevřených dveří. Jak už to na takových akcích bývá, základ tvoří především informace o přijímacím řízení a studiu na gymnáziu. A těch se příchozím dostalo vrchovatě jak od vyučujících jednotlivých předmětů, tak od vedení školy při souhrnné prezentaci gymnázia v reprezentativních prostorách auly. Ovšem nejenom informacemi živ je člověk, a tak se pedagogický sbor snažil vytáhnout z rukávu to nejzajímavější ze svých předmětů. Biologická sekce lákala na mikroskopování zvířecích tkání a orgánů či rostlinných pletiv a minerálů. Jelikož má gymnázium bohatou biologickou sbírku, mohli se návštěvníci kochat pohledem na tasemnice, žáby, pavouky, ba i chrostíky a jiné zajímavé tvory. Své znalosti z přírodovědy jste si mohli ověřit ve hře Riskuj. V prostorách pro výuku chemie probíhaly jak jinak chemické pokusy. V laboratoři pršel zlatý déšť, nepoeticky řečeno směs jodidu draselného a dusičnanu olovnatého. Žáci tercie si připravili zajímavé fyzikální pokusy, a tak v laboratoři fyziky hřměly blesky, bouřilo tornádo v lahvi, za pomoci jaru, vody a plynu do zapalovače hořely ruce. Ze škrobu a vody si žáci připravili tzv. newtonovskou kapalinu, kterou lze při zmáčknutí udržet v ruce, a další, na první pohled nepochopitelné kousky. Jazykáři alespoň demonstrovali výuku na interaktivních tabulích. Uchazeči si mohli vyzkoušet přijímací testy, prohlédnout si učebnice a učebny. Ovšem gymnázium není jenom učení. Možná je to k nevíře, ale i zde působí několik velmi zajímavých kroužků. Jedním z nich je kroužek robotiky, a tak jste mohli na chodbách potkat robotického hada, krokodýla či tank, všechno díla žáků tercie a kvarty. Šachisté si na tento den schovali svůj novoroční turnaj, který byl zároveň tréninkovou přípravou na soutěže, jichž se pravidelně účastní. A kdo došel až do druhého patra, mohl navštívit nově zrekonstruovanou knihovnu, která se pyšní několika tisíci svazky, a v ní si prohlédl úžasnou sbírku deskových her, které se na gymnáziu hrají každý pátek odpoledne.

Zdá se, že máme co nabídnout.

M. Botková

Gymnázium vytáhlo své trumfy