Zpět na aktivity školy za školní rok 2017/2018

Aktivity školy v září 2017/2018

OKTÁVA NAVŠTÍVILA KRUŠOVICKÝ PIVOVAR

Ve středu 25.10. navštívila třída oktáva za doprovodu profesorek Zimmermannové a Barochové Královský pivovar Krušovice. Průvodcem se jim stal syn paní profesorky Zimmermannové - modernizátor, technický poradce a příležitostní degustátor krušovického pivovaru - Pavel Zimmermann.

Návštěvníky ze žateckého gymnasia provedl nejzajímavějšími částmi krušovického komplexu, vykládaje o postupech používaných v moderním pivovarnictví, o situaci pivního trhu u nás i historickém vývoji pivovaru, z nějž si nechával pivo na císařský dvůr dovážet sám Rudolf II.

Zájemci měli možnost okusit několik druhů místního piva. Exkurse byla zakončena obědem v nedaleké restauraci.

Jan Hanel

Oktáva navštívila krušovický pivovar

ZPRÁVA O ŠACHOVÉM TURNAJI

V pátek 13. 10. se na Gymnáziu uskutečnil podzimní šachový turnaj. Zúčastnilo se osm hráčů, soutěžilo se ve dvou kategoriích, přičemž první byla pro žáky nižšího gymnázia, druhá pro žáky vyššího gymnázia.

Mezi mladšími zvítězil sekundán Jirka Bláha, za sebou nechal primána Vráťu Jaroše a bronzového Ondru Daňka z tercie. V kategorii druhé startovalo pět šachistů. Po vyrovnaných bojích obsadil páté místo Honza Baroch z prvního ročníku, bramborovou medaili si odnesl Leoš Šťastný ze čtvrtého ročníku, bronz bral kvintán Kuba Kuffa. Překvapením turnaje se stal nováček Honza Tóth z prvního ročníku, který po velice solidních výkonech vybojoval druhé místo. Ziskem pomyslného vavřínového věnce pro vítěze se může pyšnit septimán Martin Trégl, jenž ovládl vyšší kategorii suverénními čtyřmi výhrami. Škola poskytla pro medailisty z obou kategorií věcné ceny.

Tři nejlepší šachisté z vyšší kategorie se navíc kvalifikovali svými výkony do okresního kola přeboru škol v šachu družstev, kde doplní tři již léty zkušené šachisty z naší školy, kteří se bohužel podzimního turnaje nezúčastnili. Dále bychom rádi pozvali všechny zájemce z řad žáků na vánoční šachový turnaj, který se bude konat letos v prosinci. Přesnější informace se objeví minimálně týden před turnajem na nástěnce v mezipatře.

Jan Hanel

Zpráva o šachovém turnaji

Noc v knihovně

Jaké by to asi bylo přespat v městské knihovně? Spát mezi regály s literárními giganty? Toto dobrodružství si vyzkoušeli studenti 3. ročníku.

Zajímavá akce se konala netradičně ve čtvrtek 19.10. od 18:00 a pokračovala do druhého dne do 8:30. Studenti měli v pátek vyučování od 9:00, takže před zvoněním už řádně seděli ve škole.

Organizátorkami zábavného programu byly vedoucí městské knihovny paní Radka Filková a třídní učitelka Mgr. Jana Kubínová. Nejenže se hrály různé společenské hry, ale byla připravená i stezka odvahy, která vedla náměstím k městskému divadlu a zpět. Po hrách si mnozí našli místo pro klidné čtení, nebo si vyhledávali zajímavé knihy v regálech. Závěr večera si studenti zpestřili hrou Aktivity. Nakonec si vybalili spacáky a karimatky a jelikož spali v dětském oddělení plném pohádkových knih, tak měli sladké sny.

Studenti 3.ročníku Gymnázia Žatec

Noc v knihovně

LUCEMBURKOVÉ NA GYMNÁZIU

Výstava Doba králů a císařů s podtitulem Lucemburské architektonické dědictví severozápadních Čech

přiblíží návštěvníkům kulturní dědictví, které na území této části Čech vzniklo za vlády dynastie, tedy přibližně od druhé třetiny 14. století do téhož období ve století patnáctém.

Výstava je stejně jako jiné projekty připomínkou 700. výročí narození císaře Karla IV. z lucemburské dynastie. Představované památky se však nevztahují pouze k době vlády tohoto panovníka – na výstavě jsou prezentována i díla, jež vznikla díky širokému ohlasu, který způsobila rozsáhlá donátorská činnost Karla IV.

Prezentace byla zvolena na výstavních panelech, kde se ve čtyřech tematických blocích představuje hradní architektura a sakrální prostory, tedy kostely a kláštery, spolu s nástěnnými malbami.

Doprovodnými prvky výstavy je prezentace velkoformátových fotografií, které představují krásu gotické architektury a jedinečnost nástěnných maleb.

Co návštěvníci uvidí:
• 29 výstavních velkoformátových bannerů
• 15 velkoformátových fotografií
• 3D model – interaktivní model, film

V aule žateckého gymnázia bude výstava probíhat od 15. 11. 2017 do 15. 12. 2017.

Školní skupiny prosíme objednat předem. Telefon pro objednání skupin: hospodářka školy Naděžda Benešová 415740592.

Zájemci z řad veřejnosti mají možnost výstavu navštívit vždy ve středu od 14 hodin do 17 hodin.

Těšíme se na vaši návštěvu!