Zpět na aktivity školy za školní rok 2019/2020

Aktivity školy v říjnu 2019/2020
ZLATONKY NA MISTROVSTVÍ ČR VE FAMFRPÁLU

Jelikož máme v naší škole spoustu nadšenců Harryho Pottera, tak jsme na konci června 2019 uspořádali sportovní klání ve famfrpálu. Každá třída sestavila sedmičlenný tým, zvolili se rozhodčí, kteří nastudovali pravidla, a celé dopoledne se hrálo. Po této zkušenosti se několik žáků do famrpálu tak zapálilo, že vznikl přímo tým Žatecké zlatonky.

Kamila Kuffová

Famfrpálový tým Žatecké zlatonky, jehož všichni členové jsou studenty našeho gymnázia, v pátek 25. 10. vyjel do Českých Budějovic, kde se sešlo dalších 5 týmů z celé republiky. Důvod sjezdu byl jasný. O den později, tedy v sobotu, se totiž konalo již třetí Mistrovství České republiky ve famfrpálu. Pro žatecký tým to byla úplně první oficiální akce, které se zúčastnili. V porovnání s ostatními týmy, které již hrají nějaký ten pátek, byly Zlatonky brány za úplné nováčky a outsidery, jelikož v té době byly na světě teprve 2 měsíce! Všem však spadla brada, když hned v prvním zápase dokázaly porazit Plzeň a do posledních chvil bojovaly o bronzovou medaili. Bohužel v zápase o třetí místo padly s domácími Budějovicemi 140:130 v prodloužení. Samotný výsledek překvapil nejen obecenstvo, ale i všechny členy našeho týmu, kteří si do Budějovic přijeli zahrát jen ze srandy a z hecu. Ovšem to, že by mohli pomýšlet na medaili, nečekal nikdo z nich. Za skvělý turnaj bych chtěl poděkovat všem svým spoluhráčům, že tento můj absurdní nápad podpořili. Těším se již na další ročník, který se třeba bude konat tady v Žatci. :)

Jaroslav Šnobl

Zlatonky na Mistrovství ČR ve famfrpálu

První tréninky se nám daří - už umíme létat.
BABYLONSKÁ VĚŽ A ZMATENÍ JAZYKŮ

Na čtvrtek 17. 10. se třída prima velice těšila. Již v září jsme si totiž řekli, že v tento den si uděláme miniprojekt a propojíme výuku dějepisu, občanské výchovy a českého jazyka. Z připraveného seznamu zemí si žáci vybrali tu, která je nejvíce zaujala, a měli měsíc na to, aby si zjistili pět zajímavostí, vytvořili vlajku dané země, škrabošku na oči a museli se naučit pět základních slov v jazyce své země - ano, ne, děkuji, prosím, tam.
Zároveň dostali primáni za úkol nosit do školy krabice různých velikostí a tvarů, což také pilně dělali a v mém kabinetu se sešlo cca sto krabic a krabiček.

Celá akce byla rozdělená na tři části. V první hodině jsme si přečetli příběh o Babylonské věži a o zmatení jazyků, mnozí tak pochopili, proč se učili slova v různých jazycích. Následně si připevnili vlajku svého státu na tričko a vzali si škrabošku. Pak probíhalo představení jednotlivých zemí, děti prokázaly znalosti a také jazykové schopnosti.
Druhá hodina byla zahájena tím, že už se mohlo mluvit pouze tím jazykem, jehož slova se naučili. Vynosili si krabice a začala samotná stavba. Primáni museli ukázat, jak se umí dorozumět pouze pomocí pěti slov a to ještě v různých jazycích. Škraboška zabraňovala mimice, takže se prostorem nesla slova – ano, ne, prosím, děkuji, tam – a došlo k opravdovému zmatení jazyků. Ale děti dokáží spolupracovat v různých podmínkách, brzy si vytvořily určitý systém. Užili jsme si přitom hodně legrace a také napětí, jestli tak vysoká věž nespadne. Po dostavění děti nalepily své vlajky a škrabošky na boky věže, aby bylo jasné, kolik různých států se účastnilo.
Věž jsme umístili na chodbu, aby ji viděli ostatní gymnazisté, kteří ji s neskrývaným zájmem chodí okukovat.
Třetí hodina byla věnována reflexi našeho miniprojektu a popisu pracovního postupu stavby věže.

S celou akcí jsme byli všichni velmi spokojeni, děti zažily netradiční vyučování a my učitelé jsme viděli příkladnou spolupráci a dodržování pravidel.

Za tým vyučujících
Kamila Kuffová

Babylonská věž a zmatení jazyků
Babylonská věž a zmatení jazyků
Babylonská věž a zmatení jazyků
Babylonská věž a zmatení jazyků
Babylonská věž a zmatení jazyků
Babylonská věž a zmatení jazyků
Babylonská věž a zmatení jazykůBESEDA S VLASTIMILEM VONDRUŠKOU

Ve středu 16. 10. 2019 zaplnili odpoledne aulu žáci vyššího gymnázia. Naši školu navštívil jeden z nejčtenějších současných autorů, pan PhDr. Vlastimil Vondruška. Přiblížil metody tvůrčího psaní, uvedl na pravou míru některé fabulace, kterých se musí v zájmu čtivosti dopouštět spisovatelé historických románů, okořenil své povídání i popisem reálných zachycených událostí z dobových pramenů.
Za rozšíření obzorů a přiblížení života našich předků v dobách minulých děkuji a těším se na další setkání!

Miroslav Řebíček

Beseda s Vlastimilem Vondruškou
Beseda s Vlastimilem VondruškouBUDOUCNOST V ČISTÉM ŽIVOTNÍM PROSTŘEDÍ

Dne 15. října jsme se zúčastnili soutěže pro žáky 8. a 9. tříd nazvané Budoucnost v čistém životním prostředí, která se konala na Střední zemědělské škole v Žatci. Prováděli jsme chemická měření v laboratořích, poznávali bezobratlé živočichy a dřeviny a řešili úlohy zaměřené na chemické názvosloví v počítačovém programu. V soutěži jsme se umístili na krásném druhém místě (tým ve složení Š. Tycová, V. Tarabová, V. Nachlinger). Celý den jsme si všichni užili a těšíme se zase za rok.

Kačka Vrábíková

Budoucnost v čistém životním prostředíEXKURZE – STARÁ PRAHA

Classes Kvinta and one group of Septima were on an educational trip in Prague in October.
They visited Charles Bridge, Prague Castle, Old Town Square and Prague Astronomical clock.
The whole trip was in English and it was guided by a tour guide Mrs.Ledvinová. Although the weather was colder, we enjoyed it, thanks to our excellent tour guide.

V říjnu navštívili studenti kvinty, septimy a 3. ročníku hlavní město Prahu. Prohlídka, probíhající v anglickém jazyce, začala po deváté hodině ranní. Žáci za doprovodu paní průvodkyně, profesorky Vlčkové a profesorky Hronkové viděli sochu sv. Jana Nepomuckého, Černínský palác, Loretu, Pražský hrad, katedrálu sv. Víta, Staré zámecké schody, pomník pilotů RAF a pomník obětí 2. světové války. Dále se pak celá skupina přesunula přes Mánesův most k Rudolfinu. Na Staroměstské náměstí jsme prošli kolem památníku Jana Palacha, přes Židovské město a na závěr Pařížskou ulicí jsme se dostali na Staroměstské náměstí s Orlojem. Paní průvodkyně Míša Ledvinová, bývalá studentka našeho gymnázia, nám podala spoustu informací a zajímavostí, které můžeme využít v geografii, dějepise, anglickém jazyce.

Exkurze – Stará Praha
Exkurze – Stará Praha
Exkurze – Stará Praha
Exkurze – Stará Praha
Exkurze – Stará PrahaPŘEDNÁŠKA PROFESORKY ANNY HOGENOVÉ NA NAŠEM GYMNÁZIU

Dne 7. října 2019 navštívila naše gymnázium jeho absolventka, uznávaná filosofka, fenomenoložka prof. PhDr. Anna Hogenová, CSc. Přednášky se zúčastnili studenti 3. a 4. ročníku gymnázia a hosté z řad veřejnosti. Ústředním tématem přednášky bylo postavení filosofie v dnešním světě. Svůj výklad započala paní profesorka objasněním pojmu filosofie a nastíněním svého pohledu na dnešní společenskou situaci. Dále se kriticky vyjádřila k formě, systému a jednostrannosti současného vzdělávání, které se opírá o učení ve faktech. Následně se zabývala aktuálními problémy dnešní doby, kterým jsou konzumní život současné společnosti a požadavky na neustálé zvyšování výkonnosti každého z nás. V průběhu dvou hodin jsme díky dotazům otevřeli mnoho dalších témat. Přednáška paní profesorky Hogenové byla velice obohacující a přiměla nás mnohokrát k zamyšlení. Nevšední formu jejího projevu spojenou s výraznou intonací hlasu jsme sledovali s úžasem a napětím. Zaujal nás zejména její lidský přístup a schopnost pohotově reagovat na veškeré dotazy.

studenti 3. ročníku

Přednáška profesorky Anny Hogenové
Přednáška profesorky Anny Hogenové
Přednáška profesorky Anny Hogenové
Přednáška profesorky Anny Hogenové
Přednáška profesorky Anny HogenovéALDEN MOHACSI

Je to již více jak jeden měsíc, co na naší škole působí mladý Američan Alden Mohacsi. Škola získala Aldena díky projektu Fulbrightovy nadace, díky kterému je na školách v České republice 31 asistentů. Požádali jsme Aldena, aby napsal pár řádků o sobě a o svých pocitech a dojmech po prvním měsíci na gymnáziu.

Hello! My name is Alden Mohacsi and I am a Fulbright English Teaching Assistant working and living here in Žatec. I’m originally from Port Jefferson, New York, where I grew up, attended high school and discovered my love of history, music, theater, art and athletics. I studied history and art history at Dickinson College in Carlisle, Pennsylvania where I applied to the Fulbright program in my senior year. The program offered a wonderful opportunity to build cross-cultural bridges, help teach English, share my passion for music and art and to even learn about a part of my heritage (fun fact – my maternal grandmother is Czech!). The application process was pretty competitive and I can’t tell you how excited I was to have been selected to join all of you here in Žatec. It’s hard to believe a whole month has already gone by since I arrived. From the Hops Festival, Quidditch practice, dance lessons, class trips, hockey games, and the apple festival, my experiences have been life-changing in the most positive way possible. Everyone in the community, both inside and outside of the Gymnasium, has been so welcoming and helpful, introducing me to life in the Czech Republic and orienting me here in Žatec. I am so lucky to have this opportunity to work with all of you and to get to know you, because while I am assistant teaching, I am also a student here learning about your culture and traditions. Thank you so much for your warm welcome and to everyone who has guided and helped me. You have truly made my first month special. I am looking forward to spending the rest of the academic year with all of you!

A reakce studentů?

Vždy se celá třída těšíme na hodiny s Aldenem.

Skvělý způsob výuky angličtiny.

S Aldenem si užíváme spoustu legrace. Rád s námi tráví čas i o víkendech.

Alden je velmi sympatický a milý, hodiny s ním mě baví. Je to dobré zpestření výuky.

I z člověka, který ze sebe normálně nevymáčkne ani větu, dokáže dostat odpoveď!

Úžasná zkušenost, slyšíme mluvit rodilého mluvčího.

Alden Mohacsi
Alden Mohacsi


Zpět na začátek

Adresa školy:

Gymnázium Žatec
Studentská 1075
438 01 Žatec

Kontakt:

Tel.: 415 740 592
Email: info@gymnaziumzatec.cz
Adresa datové schránky: xmwtvsk

Školní email:

outlook.office365.com

Profil zadavatele:

tenderarena.cz
</> with by Filip Urban