Návrat do sekce

Mgr. Pavel Baroch
PaedDr. Miroslav Řebíček

O předmětu

Tělesná výchova se vyučuje ve všech ročnících naší školy v časové dotaci 2 hodiny týdně. Výuka probíhá ve vlastní tělocvičně, posilovně, na školním hřišti. Dále využíváme sportovní areál Mládí, tělocvičnu a plavecký bazén Obchodní akademie v Žatci.

Pro studenty sekundy, kvinty a prvního ročníku vyššího gymnázia pravidelně připravujeme a organizujeme lyžařské a snowboardové kurzy /LVK/, kterých se účastní převážná většina studentů. Již několik let pořádáme LVK v rakouských Alpách Lienzské Dolomity – skicentra Východního Tyrolska v rámci rozšířeného skipasu /Sillian, St. Jakob, Zettersfeld, Mölltalgletscher, Matrei-Kals/. Kurz je velmi oblíbený a to jak mezi pokročilými lyžaři, tak začátečníky, kteří díky vhodným a dobře upraveným terénům mají skvělé možnosti se naučit základům sjezdového lyžování.

Pro studenty 2. ročníku a sexty pořádáme v první polovině června 5 denní cykloturistický kurz na Máchově jezeře – camp Borný. Náplní je převážně cykloturistika, sportovní a zábavné soutěže, závod v triatlonu, bojová hra. Kurz je doplněn teoretickými a praktickými tématy – doporučená cyklistická výstroj, péče o výzbroj, základy a zásady 1. pomoci, aplikace ekologických pravidel pro pobyt v přírodě, orientace v terénu, topografické znalosti. Kulturně poznávací činností je návštěva Doks, hradů Bezděz a Houska. V kempu je k dispozici hřiště na beach-volejbal, možnost zapůjčení šlapadel, plavání v závislosti na počasí.

Pro studenty 3. ročníku a septimy v rámci našeho školního vzdělávacího plánu organizujeme v první polovině května 6-ti denní sportovní kombinovaný kurz v Chorvatsku – Biograd na Moru. V programu jsou vodní aktivity: výuka na kajacích, výuka na windsurfingu, dále jednodenní výlet do Paklenického národního parku, kde si studenti mohou osvojit základy horolezectví na různě obtížných stěnách a dále absolvují trip na chatu Lugarnica v nádherném prostředí vápencového pohoří Velebit. Kromě těchto aktivit pořádáme cyklovýlety na pevnině a na ostrově Pašman. Také podle zájmu studentů zařizujeme lodní výlet na Kornati.

Během celého školního roku se naši studenti účastní mnoha sportovních soutěží. Jedná se především soutěže: plavání, volejbal, stolní tenis, přespolní běh, lehká atletika, florbal...

V rámci mimoškolní činnosti využívají někteří studenti posilovnu školy, fungují kroužky florbalu, basketbalu a lehkoatletická příprava.

V každém školním roce podle požadavků a potřeb studentů připravujeme v rámci mimoškolní činnosti studenty na talentové, pohybové zkoušky k přijímacím řízením na vysoké školy.

Pomůcky a sportovní potřeby pro činnost kabinetu tělesné výchovy zajišťujeme ze zdrojů rozpočtu Gymnázia Žatec, ale také z prostředků SRPŠ při našem gymnáziu a v rámci možností i ze sponzorských darů.

posilovna tělocvična