Návrat do sekce

Zeměpis

Výuka zeměpisu - geografie na Gymnáziu v Žatci

CO JE ZEMĚPIS

Zeměpis je předmět studující krajinnou sféru /geografické prostředí/ jako soubor přírodního prostředí a lidské společnosti. Zabývá se vzájemnými interakcemi /vztahy/ přírodních, společenských a technických jevů a procesů na Zemi v reálném čase.

Je nezastupitelný v objasňování vazeb mezi přírodou a lidskou společností. Je nedílnou součástí Standardu vzdělání v základním a středním školství.

Předmět zeměpis je vyučován jako samostatný předmět 2 hodiny týdně v primě, sekundě, tercii, kvartě, kvintě, sextě a na čtyřletém gymnáziu – v l. a 2. ročníku. Zeměpis je volitelným maturitním předmětem a příprava na maturitu probíhá formou zeměpisných seminářů pro 3.ročník + septimu a pro 4.ročník + oktávu.

Na nižším stupni učíme zeměpis, na vyšším stupni – geografii.

O co nám jde a jaký máme cíl?

Klademe důraz především na všeobecnou zeměpisnou orientaci v dnešním dynamicky se rozvíjejícím světě. Specifikem zeměpisu je jeho regionální přístup k řešeným problémům, kdy zeměpisné poznání je spojeno s konkrétní oblastí.

Chceme dosahovat stále lepších výsledků našich studentů a rozšiřovat jejich geografické myšlení. I v běžném životě se nám hodí, že známe přírodu, společnost, mapu či místní oblast tak, jak to žádná věda či předmět nedokáže vysvětlit jako geografie.

Členové a učebna

Mgr. Dagmar Vlčková
Mgr. Ota Blail
Mgr. Zuzana Honsová

Kde vyučujeme

Snažíme se, aby většina hodin probíhala v mateřské učebně zeměpisu-geografie – druhé patro č. 48.

Co je v učebně:
• PC s připojením na internet, DVD mechanika
• Dataprojektor
• Interaktivní tabule SmartBoard
• Elán vyučujících a vnímavost jejich žáků

Učebna zeměpisu

Hlavní formou výuky je prezentace /vzhledem k současnému vybavení/. Postupně bychom chtěli celý tématický plán gymnázia zpracovat v prezentačním programu MS Power Point, Smart Notebook. Kromě prezentací využíváme další formy výuky – samostatná práce s mapami, práce s pracovními listy, interaktivní tabulí, video, referáty studentů, práce s textem – odborné časopisy Dnešní svět, Geografické rozhledy, Koktejl...

Výuka

Výuka geografie – zeměpisu klade velké nároky na aktualizaci učiva – „dnešní svět se rychle mění“. Učebnice a atlas stárnou v zeměpise rychleji než v jiných předmětech.

V hodinách využíváme internet a to jak ze strany učitele, tak ze strany studentů.

Škola zakoupila učitelskou licenci elektronických učebnic zeměpisu nakladatelství Fraus pro primu, sekundu, tercii a kvartu.

Dále máme elektronickou verzi Školního atlasu Dnešního světa, Školního Atlasu Dnešního Česka – vydané nakladatelstvím Terra a přístup do online knihovny Dnešního světa.

V elektronických učebnicích vidíme budoucnost, neboť jsou pravidelně aktualizované.

Poznámka: některé atlasy prodávané jako „školní“ se pro výuku moc nehodí. Nakupujte jen ty, které uvádíme, vždy poslední vydání

Hodnocení

Probíhá standardním způsobem v souladu s klasifikačním řádem školy a podklady tvoří:
- ústní zkoušení – hlavně z vlastní iniciativy /současně provádíme sebehodnocení/
- písemné testy – stupnice viz tabulka
- samostatná práce studentů – referáty, mapy, prezentace
- úspěšnost ve školních zeměpisných soutěžích – olympiády, Eurorebus
- hodnocení aktivity a přístupu jednotlivých studentů k zeměpisu - geografii

Stupnice hodnocení nižší studium

Úspěšnost v %Známka
88 % a vícevýborný
70 – 84 %chvalitebný
55 – 69 %dobrý
35 - 54%dostatečný
Méně než 35%nedostatečný

Stupnice hodnocení vyšší studium

Úspěšnost v %Známka
88 % a vícevýborný
75 – 87 %chvalitebný
62 – 74 %dobrý
46 - 61%dostatečný
Méně než 46%nedostatečný

Učivo – zařazené v tematických plánech vychází z Rámcového vzdělávacího programu upraveného na podmínky naší školy v dokumentu Školní vzdělávací program /=ŠVP/.

Součástí výuky jsou také zeměpisné exkurze, zeměpisné přednášky. Pravidelně máme 2 zeměpisné přednášky za rok, kterých se zúčastní téměř všichni studenti. Jedna z přednášek se uskutečňuje v Městském divadle v Žatci , kde pro nás bylo připraveno zajímavé vyprávění a promítání Kateřiny a Miloše Motani na předem domluvené téma.A druhá přednáška probíhá v aule naší školy, kam za námi již několik let dojíždí fotograf, cestovatel pan Tomáš Kubeš. Obě přednášky jsou velmi oblíbené a pro naše studenty přínosné.

Exkurze připravujeme převážně v České republice – národní parky, lázeňské lokality spojené s geologickými zajímavostmi – Komorní Hůrka, SOOS, Moravský kras, Lednicko-Valtický areál, návštěva Automobilky v Mladé Boleslavi, ze zahraničních – Vídeň, Drážďany, Berlín.

Maturita

Školní – profilová

• 25 témat
• 15 minutová příprava s atlasy, 15 minutová ústní zkouška

Vlastní profilová maturitní zkouška se skládá z 25 témat /otázek/ a je ústní. Každé maturitní téma se pak skládá z následujících částí: vlastní maturitní otázky s osnovou, odborný text, schéma, obrázek, graf nebo tabulka – jejich analýzy a z orientace na mapě a pojmů /10/.

Povolené pomůcky při profilové maturitě:

1. Školní atlas světa, Kartografie, Praha
2. Školní atlas České republiky, Kartografie Praha

Zeměpisné soutěže

Naši studenti se pravidelně zúčastňují zeměpisných olympiád. Ve školním. r. 2016/2017 se probojoval student Matěj Sulík v kategorii C do celorepublikového kola.

Jinak již 20 let soutěžíme s Eurorebusem, kde v různých kategoriích školních tříd, ale i jednotlivců postupují naši studenti každoročně až do celostátního kola.