15. 11. 2021 se studenti 3. ročníku zapojí v rámci dějěpisné výuky moderních dějin do 17. ročníku projektu Měsíc filmu na školách. V letošním roce se zaměříme na konkrétní příběhy mladých lidí, kteří vzdorovali komunistickému režimu. Žáci se seznámí prostřednictvím filmů a dalších materiálů s příběhy mladých lidí, kteří i přes svůj nízký věk bojovali za svobodu a zachování lidské důstojnosti. Osudy mladých odpůrců komunismu jsou inspirativní, mladé lidi by měly vést k uvědomění si osobní zodpovědnosti, připomínkou, že o demokracii, svobodu a lidská práva je třeba pečovat, že možnost volně cestovat, studovat, svobodně projevovat názory a právní stát nejsou samozřejmostí.
Věřím, že více světla potřeba nebude (39 min)
„Umřel jen ten, kdo žil pro sebe.“ Tímto citátem uzavírá svůj dopis na rozloučenou student Jan Zajíc, který svým upálením veřejně podpořil požadavky Jana Palacha. Nejvyšší oběť, a zejména její forma, kterou oba studenti chtěli vyburcovat národ z letargie po sovětské vojenské okupaci v srpnu 1968, budí i po letech silné emoce. O okolnostech šokujících činů vypráví ve filmu historici, spolužáci i nejbližší příbuzní. Tak jako jeho vzor mistr Jan Hus i Jan Palach nade vše ctil pravdu a jeho čin je stále aktuálním vzkazem o ceně, kterou má svoboda a lidská důstojnost.
Ke zvolenému tématu byly vybrány následující filmy:
Neznámí hrdinové: Ta krásná holka z vily nad řekou (26 min)
Dokumentární film ze série ČT „Neznámí hrdinové“ líčí dramatický osud politické vězenkyně Dagmar Šimkové. Kvůli „buržoaznímu” původu nemohla nadaná dívka na studia, svou energii však napřela do odvážné kampaně proti nenáviděným komunistům. Bylo jí 23, když ji StB zatkla, a soud ji následně poslal na 15 let za mříže. Děsivé pasáže z knihy Dagmar Šimkové o pobytu v komunistickém vězení ve filmu předčítá mimo jiné Irena Vlachová-Šimonová. Kamarádka a spoluvězenkyně podává svědectví o hrdé a nezlomné ženě, která si i v nelidských podmínkách dokázala zachovat důstojnost.
Postavení mimo hru (57 min)
Byli hrdinové. Dvojnásobní mistři světa v ledním hokeji z let 1947 a 1949. Roku 1950 měli v Londýně obhajovat mistrovský titul. Do Anglie ale už českoslovenští hokejisté nedorazili. Celé mužstvo bylo zatčeno a ocitlo se v „postavení mimo hru“. Následovaly týdny ponižování, mučení a vydírání ze strany StB. A po nich odsouzení hráčů za špionáž, velezradu a rozvracení socialistického zřízení. Proč k tomu došlo, jak se všechno odehrálo a jaké byly další osudy mladých sportovců, přibližuje snímek, jehož průvodcem je jeden z aktérů – v době natáčení filmu osmdesátiletý – Augustin Bubník.