Zpět na aktivity školy za školní rok 2016/2017

Aktivity školy za říjen 2016/2017

BRONZOVÁ MEDAILE Z PIŠKVOREK

V pondělí 24.10. se naše družstvo ve složení M.Stupková, V.Haová, J.Kuffa, L.Hrončo, M.Trégl a P.Truong zúčastnilo tradičního turnaje v piškvorkách. Nejprve se hrálo ve dvou skupinách systémem každý s každým. Do naší skupiny byly nalosovány velmi silné týmy, a tak již první boje byly velmi napínavé. Všechny tyto tři týmy (včetně nás) spolu sehrály nerozhodné partie s výsledky 10:10. Nakonec o pořadí ve skupině rozhodly až výsledky s ostatními týmy. Ve vyřazovacích bojích jsme pak poměrně hladce postoupili až do semifinále. Ten nejdůležitější zápas jsme ale bohužel prohráli s pozdějším vítězem celého turnaje. Alespoň jsme pak zvítězili v boji o 3.místo, a tak domů vezeme bronzovou medaili.

A.Brožovská

Bronzová medaile z Piškvorek
.

EXKURZE NA MORAVU SE SETKALA S NADŠENÍM.

Ve dnech 2. a 3. října proběhla exkurze gymnázia na Moravu. Žáci napříč věkovým spektrem zaplnili v neděli autobus do posledního místečka a spolu s paní průvodkyní Traxmandlovou a paní profesorkou Vlčkovou vyrazili vstříc poznání a novým zážitkům. První zastávkou byla historická Litomyšl s renesančním zámkem, zapsaným na seznam světového dědictví UNESCO. Kolem druhé hodiny se výprava ocitla na hranici chráněné krajinné oblasti Moravský kras a půl hodiny na to jsme se už všichni proplétali tajemnými chodbami Punkevních jeskyní. Vedle krápníků a plavbě na podzemní říčce Punkvě s vtipným výkladem byla rozhodně nejsilnějším zážitkem propast Macocha. Do ní totiž jeskynní chodba vyústila z ničeho nic a vy jste měli pocit, že jste přišli do samého středu Země. Po chvíli bylo možné obdivovat monumentalitu propasti z výšky, totiž ve chvíli, kdy jsme vyšli po modré turistické značce k chatě, která se nachází přímo nad touto přírodní památkou. Tam jsme také přenocovali. Druhý den bylo na programu Brno, které se za své historické jádro rozhodně také stydět nemusí. Navíc probíhaly trhy, takže mnozí z nás ochutnali frgál či moravské uzené. Po poledni jsme se přesunuli na brněnské výstaviště, kde nastalo vyvrcholení exkurze, totiž návštěva vědecko-vzdělávacího parku VIDA. Na interaktivní expozici byla přiblížena tajemství fyziky, akustiky, geografie, biologie atd. Dovádivá forma této výstavy způsobila, že jsme na místě setrvali celých pět hodin a domů se navrátili až něco před desátou hodinou večerní. Za sebe i drtivou většinu všech zúčastněných si troufnu říci, že exkurze opravdu stála za to, čas takto strávený utekl sprinterským tempem a určitě rádi uvítáme další takovouto akci.

Jiří Vízner

Exkurze na Moravu se setkala s nadšením.

PARLAMENT ČESKÉ REPUBLIKY

V pondělí 17.10.2016 se třída druhého ročníku zúčastnila prohlídky Parlamentu České republiky.

Za doprovodu vyučujícího ZSV jsme měli možnost navštívit Poslaneckou sněmovnu a Senát. Nejprve jsme byli provedeni sídlem sněmovny a jejím zasedacím sálem, kde jsme se dozvěděli zajímavé informace o fungování této ústavní instituce. Po krátké pauze prohlídka pokračovala návštěvou Valdštejnského paláce a jeho zahrady, kde sídlí Senát ČR. Také zde jsme měli možnost vyslechnout krátkou informaci o fungování horní komory Parlamentu ČR.

Exkurze nám přinesla rozšiřující poznatky o fungování Parlamentu České republiky.

Barbora Farkašová, 2. ročník

Parlament České republiky